top of page

פרופ׳ מוריה גולן

מייסדת ומובילה את המודל הטיפולי של עמותת שחף שבמשך עשרים שנה, עד לאחרונה,פעלה למיגור הפרעות אכילה בקהילה. (להוסיף ש) מדריכה אנשי מקצוע וצוותים מקצועיים של מרכזי טיפולי בהפרעות אכילה וחרדה (פימייל בירושלים, משאבים בקרית שמונה) בתחום הדינמיקות המאפיינות בעיות אלה. חברת הארגון הבינלאומי להכשרת מאמנים בראיון מוטיבציוני (MINT).

 לצידי: עופרה צבי,  מנהלת המרכז וצוות של מטפלים עצמאיים שאני סומכת עליהם ומדריכה אותם.

מה מוצע? 

 התערבות כוללנית מותאמת אישית להשתחררות מהפרעות אכילה ודמוי גוף שלילי

באינטייק, מפגש ההיכרות הראשון, המוקד הוא היכרות ראשונית ביני ובין הנועץ/נועצת, היכרות עם הדינמיקות של הבעיה והתשתית הרגשית בצילה חוסה. במפגש זה, שאורכו בין שעה לשעתיים בחלק הראשון אני מתעניינת בסיפור החיים של הנועץ/נועצת ומנסה  להבין ביחד איתו/איתה, מה איפשר  לבעיה לפלוש. נבדקת אופציה של קיום קוים חרדתיים, אפקטיביים או דחפיים ראשוניים לצד קשיים התפתחותיים אלו או אחרים שמהווים קרקע פוריה להתפתחות הפרעות אכילה ובעיות בדמוי הגוף.

בחלק השני, ההורים מוזמנים להצטרף (במידה ומדובר בנועץ/נועצת צעירים או בטיפול שהוא במימון הורים). אני משתפת את ההורים בתיאור הבעיה והתמונה המצטיירת ביחס לתשתית הרגשית להתפתחותה.  ההורים משלימים פרטים חשובים שנעדרו מהסיכום. מתקיים דיון על הטיפול המוצע, היקפו והאופן בו אני מרכזת טיפול.

ריכוז טיפול כולל התווית תכנית הטיפול, דרגת האינטנסיביות הנדרשת והפניה לאנשי מקצוע מתאימים.

בנוסף, מפגש מעקב חד חודשי עם הנועץ/נועצת ו/או משפחתה, כתיבת ריכוז טיפול חודשי עבור ישיבת הצוות שמתקיימת אחת לחודש, ניהול והדרכת ישיבת הצוות. ריכוז הטיפול כולל גם עדכון הפסיכיאטר האחראי, במידת הצורך.   במקרים קשים, ניתן לקבל באמצעותי שירותי חונכות קלינית. 

החונכות הקליניות הנן עובדות סוציאליות, דיאטניות, פסיכולוגיות או מטפלות באומנות בההתמחות. הן משמשות כאחיות בוגרות הנמצאות לצד החולה, מייצגות את ה"קול הבריא" (הקול האנטי אנורקטי או האנטי בולמי), מלוות, תומכות, שומרות להרחיק מסכנה ומנזק עצמי. הן מדגימות חשיבה והתנהגות נורמטיבית (באכילה ובתקשורת בינאישית), מלוות ומסייעות למטופלות לחזור לחיים פעילים ולהשתלב בחברה ובקהילה. החונכות מודרכות  על ידי אחת לשבוע ומשתתפות בקביעות בישיבות הצוות. 

תהליך הטיפול כולל 5 שלבים:

1. ממודעות חלקית להכרה מלאה בהשפעות הבעיה.

2. מהכרה בהשפעות הבעיה לעמדה עוינת או להבנה שיש להשתחרר מהדיקטטורה שהבעיה משליטה.

3. רצון להשתחרר מעמדת ה"חולה" ולהיות כמו כולם.

4. רכישת מנגנוני הגנה יעילים ודאגה עצמית מיטיבה.

 5. השתחררות מהפרעת אכילה וחזרה לתיפקוד תעסוקתי וחברתי נורמטיבי ומותאם גיל.

הערכה דיאגנוסטית נרטיבית

Misty Forest Reflection
Seagulls

                 תהליך הטיפול  

הערכה דיאגנוסטית נרטיבית

Misty Forest Reflection
Seagulls

                 תהליך הטיפול  

    ריכוז תכנית התערבות  

Misty Forest Reflection
Seagulls

                 תהליך הטיפול  

      

Misty Forest Reflection
Seagulls

                 תהליך הטיפול  

Your Well-Being Is in Good Hands

בואו להכיר את מי שאתם יכולים להיות ולא את מה שמוכתב לכם להיות 

Painted Heart

           המלצות 

אוקטובר 2017

נהנתי להיות חלק ממה שמרגיש יחידה מובחרת - גם מבחינת טיב העבודה שלעתים נחווית כמו מלחמה על חיים ממש וגם מבחינת איכות האנשים - צוות מובחר ביותר, בלי שום הגזמה וקלישאה. 

שחף הוא מקום מיוחד מכל כך הרבה בחינות... יוצאת לפרק חדש שמקווה שיהיה מענין ומרתק לא פחות מהשנים שלי אתכם

אתגעגע מאוד

רותי, פסיכותרפיסטית שעבדה בשחף

נהנ

מרץ 2016

מוריה, 

תודה לך, תודה שלקחת אותי לטיפול ב.....   תודה על האכפתיות והדאגה האנושית, 

מעטים פגשתי שיש להם את האומץ שלך להסתכל לבעיה שלי בעיניים ולהמתין בסבלנות שאדבק בו

תודה על הדלתות שפתחת לי 

תודה על הידיעה שתמיד יש מישהו אצלכם שיהיה עבורי כשקשה לי

תודה על החופש שנתת לי להיות מי שאני

בזכות זה לאט לאט התהווה בי האומץ לרצות יותר עבור עצמי , להעיז לצמוח ולהאמין שאני יכולה לפרוש כנפיים..לגדול... 

ושוב תודה....

מיכל 

ינואר 2015 

שחפים יקרים,

אני מסיים את עבודתי בשחף.

שחף הפך עם השנים לחלק מהנוף הפרטי שלי - המקצועי והאנושי. והוא ישאר ככה עבורי. שחף כמו כל מערכת אחרת פעל לפי נוהלים וחוקים. אך שחף בניגוד לכל מערכת אחרת המציא את עצמו. הוא לא שיחזר, הוא לא חיקוי של אף מערכת. 

את מוריה, המצאת את "השחף" המיוחד שלכם: מביט בגובה העיניים לעיני הבנות וההורים, לפעמים אף דומע יחד איתן, מסור, איתן, אמפתי אבל בלתי מתפשר. אני לא מכיר עוד מקום כזה במדינת ישראל. 

ראיתי אתכם מתעייפים, מתנשמים בכבדות אבל בניגוד לאחרים החוסן שלכם לאבק השחיקה הוא ייחודי. 

מוריה, הקוקטייל הניהולי שלך שעשוי מחומרים מקצועיים יחודיים נותן לשחף מבט אחר על סבל, על כאב, על תקווה. מבט חד יותר, אותנטי ונועז. 

שחף הוא אי של שפיות בתום ים סוער.

בודאי שאתגעגע

ד"ר ........, פסיכיאטר שעבד בשחף מספר שנים. 

התשלום 

 מגוון השירותים שאני נותנת ממומן  על ידי ההורים ואני שמחה לספק כל אישור נדרש כדי שיפעלו לקבלת החזר מחברה זו או אחרת. 

 אינני מחוייבת לדווח לשום גוף שהוא, פרט למקרים חריגים ביותר למרות שאני נמצאת בקשרי שיתוף פעולה עם כל הגורמים בקהילה שהחולים והחולות שלי קשורים אליהם 

We Provide:    

         Community-based outpatient services with comprehensive program to mitigate eating disorders and body image issues.  

With You Every Step of the Way

ABOUT ME

 Prof. Moria Golan, full professor position and the head of the postgraduate nutrition studies in Tel Hai Academic College. 

 Established and directed for twenty years, Shahaf, community-based facility to eradicate eating disorders. 

Supervising therapeutic centers in the treatment of eating disorder such as Female center in Jerusalem, Mashaabim Center in  the north Galilee.

Member of MINT-Motivational Interviewing Network of Trainer 

Aside me: Ofra Tzvi, the center manager and a team of freelancers that I trust & supervise.

  Narrative Diagnostic Intake

 The initial evaluation meeting  is first of all an engagement process, aimed at getting to know the counselee, his/her problem, and how the problem took over his/her life. Ordinarily, the problem provides illusionary protection: regulatory issues, fears, desires, self-control issues, social difficulties, personality traits, family conflicts, and the presence of a defensive style (tendency to deny or avoid conflicts). 

 During this conversation the patient starts to understand how the problem and his/her emotional issues are related. We gently unfold the development of the signs and symptoms of the problem. 

After getting the counselee permission to invite his/her parents into the room and  share with them how we    understand the problem, we ask the parents to fill gaps in the information and there after  I recommend on suited treatment structure and intensity while explaining how I work.  

    Case management 

Case management means laying out intervention structure, recommendation on its intensity, on dietitians, therapists and psychiatrist. It includes a monthly follow-up meeting with the patients and/or the parents as well as writing a monthly report for the multidisciplinary team meetings, which I lead and supervise. Moreover, updating and consultation with the relevant psychiatrist. Severe cases can obtain the services of clinical mentors. 

     Clinical Mentors services  

Clinical mentors are social workers, clinical dietitians, or graduate-level psychology students who are trained to connect with clients in an intensive, informal manner. I supervise them once a week, individually and in a group.  The mentors address the need for a holding and containing environment, as well as the presence of a strong and reliable emotional resource, countering the problem voice and helping the patient, voice his/her own values. They serve as meal companions and soothing figures, representing a healthy self-caring image, which counters maladapted patterns

of interaction, cognition and behaviors.f

     The process

The treatment involves a five-phase journey

Phase 1: from partial recognition to full acknowledgment.

Phase 2: from acknowledgment to clear cognitive stance against the eating disorder. 

Phase 3: towards clear stance against the “patient” status.

Phase 4: towards re-authoring life and regaining self-agency.

Phase 5: towards recovery and maintenance.   

bottom of page